Підбір запчастин

та ремонт

Вашого автомобіля

Замовити зворотній дзвінок

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ВОДІЇВ

Що і чому ламається в підвісці і як продовжити їй життя

Попри всю різноманітність сучасних автомобілів, у них є багато спільного. Наприклад, конструкції підвісок: насправді їх не так багато. Однією з найпопулярніших залишається традиційний Мак-Ферсон, рідше зустрічаються багатоважелі, ще рідше – пневматичні. Ресурс підвіски сильно залежить від якості доріг за якими доводиться їздити. Несправності підвіски зазвичай легко діагностуються, причому якщо проводити перевірку при кожному ТО (як і належить за картками регламентного обслуговування), неприємних сюрпризів на дорозі можна уникнути.

При ремонті підвіски не варто економити на якості нових деталей. Адже найчастіше роботи по заміні елементів коштують дорожче самих запчастин. Купуючи деталь сумнівної якості, ви економите тільки «в моменті»: дуже скоро вам доведеться ще раз їхати на сервіс, щоб знову її міняти і знову платити за це гроші. Так що краще відразу встановлювати оригінал або якісний аналог: в кінцевому підсумку саме так вам вдасться заощадити.

Чому ламається підвіска автомобіля і скільки повинні служити деталі? Однозначно відповісти на ці питання складно: все залежить від виробника, його постачальників, конструкції машини і, звичайно, відносини водія. Розповімо про головні елементи в підвісках легкових автомобілів, їх ролі в роботі ходової частини та симптомах, за якими можна визначити несправність. Але не забувайте: далеко не всі проблеми легко виявити «на слух». Наприклад, порваний пильовик кульової опори не видає себе рівним рахунком ніяк – такий дефект можна виявити тільки на підйомнику.

Стабілізатори поперечної стійкості

Як зрозуміло з назви, ці деталі підвіски створені для того, щоб стабілізувати автомобіль, забезпечувати його хорошу стійкість при проходженні поворотів. Конструктивно це, грубо кажучи, П-образна штанга, яка кріпиться до кузова машини за допомогою тяг ( «кісточок»). Ці тяги є, мабуть, самим швидкозношуваних елементом в підвісці: в залежності від стилю їзди і якості доріг, їх ресурс може становити 30 000 – 50 000 км. Благо, коштують вони зазвичай недорого і ремонт багато часу не займає.

Багато хто впевнений, що на відміну від пружин, амортизаторів і кульових опор, стабілізатори поперечної стійкості далеко не найважливіший елемент. Насправді це, звичайно, не так: адже мова йде не тільки про комфорт руху, а й про безпеку. Втрата стійкості в повороті може привести до перекидання автомобіля.

Симптоми несправності:

• Втрата стабільності при швидкому проходженні поворотів – «нишпорення» машини.

• Часте спрацювання протизанесення без видимого приводу.

Амортизатори

Ці елементи створені для гасіння коливань від нерівної дороги. У простій конструкції рідина всередині амортизатора при його роботі проходить через систему отворів, в результаті частина енергії коливань розсіюється у вигляді тепла.

Найчастіше в амортизаторах зношуються ущільнювальні кільця поршня і клапани. Інший популярний сценарій – википання рідини. Воно може статися при тривалій їзді в спеку по нерівній дорозі: масло спінюється, починає проникати через ущільнення, ефективність амортизації при цьому сильно знижується. Візуально «скипів» амортизатор можна дізнатися по шару бруду, налиплого на забруднений маслом корпус.

Симптоми несправності:

• Автомобіль після проходження нерівності ще деякий час розгойдується.

• Збільшуються крен в поворотах.

• Чути стукіт при їзді по нерівній дорозі.

Сайлент-блоки

Сайлент-блок – простий (не дивлячись на загадкову назву) елемент. Фактично це дві металеві втулки (внутрішня і зовнішня), між якими знаходиться гумова вставка. Такі блоки дуже широко  використовуються в підвісках будь-яких типів: саме з їх допомогою кріпляться важелі, стабілізатори, реактивні тяги. Інша назва сайлент-блоків – резинометалічні шарніри.

Якісні сайлент-блоки зношуються, в середньому, за 40 000 – 60 000 тис. км пробігу. Сам шарнір зазвичай коштує недорого, але останнім часом автовиробники все частіше вирішують інтегрувати їх в важелі підвіски. У таких випадках при виході з ладу одного сайлент-блоку доводиться міняти весь важіль. Гаражні умільці пропонують видалити блок і запресувати новий, але сенсу в цьому немає: досить скоро заміни попросять сусідні шарніри.

Симптоми несправності:

• Чути стукіт при їзді по нерівній дорозі.

• Машина гірше слухається керма.

• Помітні відхилення від траєкторії при русі прямо.

Шарніри

Крім гумово шарнірів, є ще й просто металеві. Це ті самі кульові опори або кермові наконечники, з заміною яких вам, можливо, доводилося стикатися. Конструктивно шарнір – це кульовий палець, запресованих в корпус. Він може обертатися в різних площинах на невеликі кути, при цьому місце з’єднання пальця і ​​корпусу прикрите кожухом, що захищає від бруду.

Ресурс шарніра досить великий – він залежить, головним чином, від стану доріг та стилю водіння. Впливає і стан інших елементів підвіски: наприклад, пружин і амортизаторів. Адже при їх зносі переміщення пальця стають більше – значить, і зношується він сильніше.

Втім, шарнір може вийти з ладу і набагато швидше, ніж звичайно. Тріснутий або порвалися пильовик вже не забезпечує захист від бруду, тому в пару тертя потрапляє згубний абразив. Нормальний практикою став обов’язковий огляд цілісності пильовика при ремонті.

Симптоми несправності:

• Чути стукіт на нерівностях.

• Чути скрип при повороті керма.

• Поведінка машини на прямій нестабільно.

Пружини

Пружини підвіски – це ті деталі, які відповідають за комфорт на поганій дорозі. Вони приймають на себе основне навантаження при контакті коліс з вибоїнами. Відповідно, чим більше циклів стиснення-розтягування виконують пружини, тим сильніше вони втрачають пружність і гірше демпфують нерівності. Здавалося б, не така вже критична несправність, але слабкі пружини створюють додаткове навантаження на амортизатори, сайлент-блоки і інші елементи підвіски. Дуже рідко, але зустрічаються поломки пружин – найчастіше від перевантаження.

Симптоми несправності:

• Дорожній просвіт при завантаженні помітно зменшується.

• З’являються часті «пробої» при переїзді нерівностей.

• У поворотах з’являються сильні крени.

Інші елементи підвіски

Ми розглянули поломки основних деталей і вузлів підвіски, але є і безліч інших. Наприклад, опори амортизаторів – вони не рідше самих амортизаторів виходять з ладу, причому проявляється це все тими ж стукотами. Самостійно зрозуміти, що потребує заміни, не так просто, тому при появі сторонніх звуків, скрипів і ненормального поведінки автомобіля рекомендуємо звернутися на СТО для проведення повноцінної діагностики.

Як продовжити життя підвісці?

Це може прозвучати банально, але головне правило – пам’ятати про регулярну діагностику ходової частини і не відкладати ремонт «на потім». Наполегливо радимо записуватися на діагностику перед тривалими поїздками, щоб в довгій дорозі не залишитися з забитої підвіскою на узбіччі. Важливо не залишати без огляду машину, що потрапила в глибоку яму – настільки страшну, що є сумніви. В цьому випадку вузли підвіски треба перевіряти в сервісі і знову ж таки не відкладати це «на потім».

Як не дивно, підвіска часто страждає від сучасних технологій. Машини стають тихіше і водії менше чують про те, що діється під колесами. Глибокі ями залишаються непоміченими, як і проблеми, які накопичуються під днищем.

Цікаво, що найсильніше підвіска зношується у позашляховиків. Навіть в тому випадку, якщо машина «міська». Купуючи «джип», деякі водії сподіваються на його стійкість до будь-яких ударів дороги. Позашляховики дійсно мають великі можливості за межами асфальту, проте підвіска вимагає такого ж дбайливого ставлення, як і «звичайний» автомобіль.

Втім, іноді нерівності виникають раптово, і немає можливості їх передбачити. У таких випадках багато водіїв активно гальмують «до останнього», в надії максимально скинути швидкість. Під дією сил інерції передні пружини підвіски стискаються і ледь можуть погасити енергію удару, який б’є по вже стислій пружині. Щоб цього уникнути, візьміть за правило відпускати педаль гальма безпосередньо перед контактом коліс з нерівностями.

Залишається порекомендувати дотримуватися правил експлуатації автомобіля: не перевантажувати його вище норми, контролювати тиск в колесах згідно прописаним в керівництві по експлуатації, використовувати диски та шини передбаченого виробником розміру. У акуратних водіїв деталі підвіски можуть прослужити в 1,5-2 рази довше, заощадивши їм гроші.

Закрити
Ім'я *
Номер *
Час дзвінка